2012. december 8., szombat

FILM / KÖNYV - Stieg Larsson: Millenium trilógia

ELSŐ KÖTET - A tetovált lány:
Negyven éve történt. Egy családi ünnepség közben eltűnt a nagyhatalmú Vanger-klán egyik tagja, Harriet, az agg milliárdos, Henrik, unokahúga, akit gyermekeként szeretett. A lány testét sohasem találták meg. S azóta is, évről évre, valaki - mintha az őrületbe akarná kergetni - minden születésnapján emlékezteti az idős urat arra a tragikus napra. A nagybátyja, Henrik meg van győződve arról, hogy Harrietet meggyilkolták, és a tettest a Vanger-klán tagjai között kell keresni. Az évek óta tartó nyomozás új lendületet kap, amikor a férfi felfogad egy állás nélkül maradt, rámenősnek tűnő újságírót, Mikael Blomkvistet, hogy kísérelje meg az igazság kiderítését. Hisz sokan élnek még a rokonságból, akik akkor ott voltak. A gyilkosnak köztük kell lennie. Ugyanakkor egy jó hírű magánnyomozó iroda munkatársnője rááll az újságíróra, s szinte mindent kiderít róla, ahogyan mások sem bízhatnak abban, hogy titkuk rejtve marad a kivételes tehetségű, tetovált, hacker lány előtt (Lisbeth). Minél mélyebbre ás a furcsa páros a múltban, annál sötétebb és veszélyesebb dolgok kerülnek felszínre.
 Filmek:
2009 – Noomi Rapace és Michael Nygvist (svéd-dán-német-norvég)
- BAFTA-díj (2011) - Legjobb nem angol nyelvű film
2011 – Rooney Mara és Daniel Craig (amerikai- angol-svéd-német)
- Oscar-díj (2012) - Legjobb vágás
könyv borító
2011-es film plakátja
A könyv egyszerűen elképesztő, nem is igazán thriller, hanem oknyomozó krimi. A filmek közül mind a kettő jó, de nekem az első, a 2009-es tetszik jobban. Igaz, az amerikai változatból jelenleg csak ez az első rész készült el, és szerintem az amerikai Lisbeth nyomába sem ér a dánnak. Daniel Craiget meg imádom.
Annyi bizonyos, hogy nem egy megszokott krimi, én jó megfigyelő vagyok, mégsem jöttem rá, hogy ki a gyilkos, és ez már alapból nagy sikerre ad okot. Végig gondolkodásra és komplikálásra készteti a nézőt/olvasót, leköti a figyelmet, izgalmas és fordulatos. A filmben eléggé sokkolt, mikor "bosszút áll" Lisbeth a gyámján... 10/10


MÁSODIK KÖTET – A lány aki a tűzzel játszik:
Két újságíró dolgozik egy sztorin, ami egy igen nagy pénzt mozgató, Kelet-Európa és Svédország között prostikat szállító bűnügy körül forog. Tényfeltáró riport megjelentetésére készül a kérlelhetetlen szókimondásáról ismert folyóirat, a Millennium. Hogyan kerülnek Svédországba a prostitúcióra kényszeríttet fiatal külföldi lányok? Kik a futtatók? És mindenekelőtt: kik veszik igénybe - köztük befolyásos emberek - a rabszolgasorban tartott nők szolgáltatásait? Érthető, ha egyesek mindent megtennének, hogy a nevük kimaradjon a cikkből. Egy brutális, több ember halálát okozó gyilkosság is kapcsolódik az ügyhöz. A gyilkos fegyveren pedig Lisbeth Salander (Noomi Rapace) ujjlenyomatai vannak.
Lisbeth tudomást szerez a Millennium tervéről, mégpedig korábbi barátja és bajtársa, az újságíró Mikael Blomkvist számítógépéről. Így keveredik bele az egész országot izgalomban tartó gyilkossági ügybe. Hajtóvadászat indul ellene, de ha valakit, akkor őt nem könnyű elkapni, pedig nem csak a rendőrség keresi... Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) az egyetlen, aki hisz Lisbeth ártatlanságában, és rögtön neki is lát a nyomozásnak, a szálak azonban igen magas helyekre vezetnek: a svéd üzleti élet krémje, sőt a kormány is érintettnek látszik. Blomkvist tudja, hogy a rettegéstől még veszélyesebbé válik a lány, és megpróbálja megkeresni őt, mielőtt sarokba szorítják, ám Lisbeth felszívódott. Blomkvist még mélyebbre ás, és maga is megretten attól, amit talál: az igazságot Lisbeth múltjáról, amiről sosem beszélt…

2009 – Noomi Rapace és Michael Nygvist
könyv borító
Ebben a részben a történet középpontjában ezúttal Lisbeth Salander figurája áll. Egy kicsit az az érzésem, hogy összecsapták ezt a részt, hogy gyorsan készen legyenek vele. Nincsenek kidolgozva a szálak, itt a könyv ezerszer jobb, mint a film. Szorosan kapcsolódik az első részhez, mégis maradnak nyitott kérdések. Itt sokkal több az akció jelenet is. 10/9


HARMADIK KÖTET – A kártyavár összedől:
A vidéki házban történt brutális családi leszámolás után a féltestvére által lelőtt Lisbeth, illetve a lány által megsebesített apja ugyanabban a kórházban lábadozik. Lisbeth féltestvére, Ronald pedig megszökött. Miközben Lisbeth lábadozik, arra vár, hogy a gyilkosságok elkövetése miatt bíróság elé állítják.
*Még kórházban ápolják, amikor egy szűk, semmitől vissza nem riadó kör már szervezkedni kezd. A tét óriási a számukra: a svéd titkosszolgálat munkatársaiként bizonyíthatóan súlyos törvénytelenségeket követtek el. Mindenre képesek, hogy Salandert egyszer és mindenkorra eltüntessék, és ártalmatlanná tegyék szövetségesét, a sztárújságíró Mikael Blomkvistot is, aki jól dokumentált tényfeltáró riportban akarja leleplezni üzelmeiket. Rendőrök, titkos ügynökök, újságírók, közhivatalnokok válnak szövetségessé vagy halálos ellenséggé a küzdelemben, amely az egész politikai elitet óriási botránnyal fenyegeti.

2009 – Noomi Rapace és Michael Nygvist
könyv borító
A filmet nem jellemezném, inkább azt mondom, ha valaki megnézte az első részt és kíváncsi a folytatásra, akkor már ezt is nézzem meg. Nagyjából az előző részekből már megtudhatjuk mi történt a hősnővel, ebben pedig összegzi a dolgokat és kiderül a nyilvánosság számára is, hogy általában Ő volt a szenvedő alany, és nem a vétkes. Elnézném még azért, valahogyan biztos lehetne 1-2 újabb csavart beletenni, szerintem egyértelműen az volt a hiba, hogy mind a 3 filmet gyorsan-gyorsan 2009-ben egyszerre leforgatták. Az elsőre még volt idő, a harmadikra meg szinte semmi, olyan érzésem van, mintha ezt gondolták volna: „csak gyorsan csináljuk meg, mielőtt Amerika lecsap rá” 10/9
Ettől én még szeretem már-már elfogultan is.
Noomi Rapace és Michael Nygvist
Igaz a könyv írója már nem él, még meg sem jelent rendes kemény kötésben a könyv ő már nem láthatta, ez azért tragédia.
"15 évet tölt életveszélyes fenyegetések árnyékában, majd nekiül megírni a Trilógiát – amelyben ugyanazokat a társadalmi problémákat dolgozza fel, amelyeket oknyomozó újságíróként is: gazdasági és politikai bűntények, korrupció, hatalmi összefonódások. Majd a Trilógia megjelenése előtt néhány hónappal egy gyors szívroham végez vele. A Trilógia gyakorlatilag a szellemi, spirituális végrendelete: regényes kivonata tényfeltáró életművének. Bizonyos értelemben olyan, mint egy tankönyv. Forrás: forrás

*E

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése