2014. március 13., csütörtök

Csoportterápia - mjuzikelkámedi két részben


Bolba Tamás, Szente Vajk és Galambos Attila Csoportterápia című darabját igazából pénteken mutatják be először Sztarenki Pál rendezésében Zalaegerszegen, a Hevesi Sándor Színházban. Mi egy zártkörű előadást láttuk tegnap.

A Csoportterápia - műfaját tekintve "mjúzikelkámedi" - korrajz, amely modern, fiatalos stílusban szól a nézőkhöz. A karakterek és a szituációk leképezik azt a társadalmat, amelyben élünk, és amelyben az emberek többsége neurózisban szenved - Bakó Gábor koreográfus állítása szerint.

A történet röviden:  Hat vadidegen, három férfi és három nő érkezik egy csoportterápiára. Kezdetét venné az analízis annak rendje és módja szerint, azonban egy apró hiányosság hátráltatja a dolgok szokásos menetét. Hol lehet az orvos? A váratlan fordulatokban, felismerésekben és mulatságos epizódokban bővelkedő történet során további kérdések merülnek fel. Milyen problémákkal küzd egy operaházi balett-táncos? Meddig lehet bírni 10 méterrel a felszín alatt a jeges Dunában búvárfelszerelés nélkül? Mi történt Velencében ’85 nyarán? És még sorolhatnánk... Vígjáték a lélekről, esendőségről, vágyakozásról, útkeresésről... azaz rólunk.
A szereplők között nincs fő- és mellékszereplő, primadonna, bonviván, a színészeknek végig figyelniük kell egymásra, mert minden szónak, minden mozdulatnak jelentősége van. Komoly előkészítésre és csapatmunkára volt szükség, hogy a színpadon hitelesen be tudják mutatni, miként alakulnak az emberi viszonyok a csoportfoglalkozás alatt. Ebben a musicalben nincsenek betétszámok, a tánc a zene szerves része, mintegy folytatása a jelenetnek.

A Csoportterápia Sztarenki Pál első zenés rendezése. Mint a rendező fogalmazott, a mjúzikelkámedi új kategóriát jelent a színházi életben. Szerinte a formabontó történetnek katartikus hatása van; a szerepekben a nézők szomszédiakra, ismerőseikre vagy saját magukra ismerhetnek.

Sztarenki Pál kiemelte, hogy a hat ember története az alkotók elé is görbe tükröt állít. A musical iróniáját és öniróniáját a plakátokon is jelezték olyan szövegekkel, mint például hogy a Csoportterápia "a legjobb musical a világon, leszámítva az eddig írtakat" - tette hozzá.

Az előadáson a szerepeket Magyar Cecília, Barsi Márton, Jónás Andrea, Urházy Gábor László, Hertelendy Attila, valamint Foki Veronika és Debrei Zsuzsanna játssza. A díszletet Takács Lilla, a jelmezeket Zelenka Nóra tervezte, a dramaturg Madák Zsuzsanna, a zenei vezető Máriás Zsolt, a korrepetitor Kovács Kata.
A képet a színház facebook oldaláról töltöttem le.
Nekem tetszett, fiatalos és lendületes volt, jókat röhögtem. Igaz a fele poént ismertem már, de nem baj, engem nem zavart. A színészek nagyon jók voltak, szerethetőek, és tényleg élethű "betegeket" alakítottak. Aki teheti nézze meg! :)
*E

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése